Závitové spojovacie prvky
" Základné informácie "

Info  
Maticové nity a skrutkové nity sú čoraz častejšie vyhľadávané spojovacie prvky, využívané v rôznych oblastiach priemyslu. Táto progressivna technológia spájania a zároveň vytvorenia závitovej časti nahradzuje zastaralý spôsob privárania matíc, závitových vložiek a skrutiek k tenkým profilom. Hlavnou výhodou závitových spojovacích prvkov je prístup k aplikácii z jednej strany, tým je možné tieto použiť aj v uzavretých profiloch. Povrchová úprava (zinkchromát) je výhodou pri použití týchto matíc aj do materiálov, kde je už hotová povrchová úprava.
K ich utiahnutiu sú potrebné vhodné nitovacie kliešte, určené pre daný typorozmer závitového prvku.

Základné prevedenia  
Maticové nity
Závitové spojovacie prvky umožňujúce nitované spojenie dvoch materiálov a zároveň závitový spoj. Zvlášť výhodné sú pre pevné maticové spojenie v tenkostenných profiloch s prístupom z jednej strany. Bežne sú dodávané v materiálových prevedeniach : hliník, pozinkovaná oceľ a nehrdzavejúca oceľ .
Maticové nity - elastické
Jedná sa o elastické spojovacie prvky z pružného materiálu a so závitovou vložkou z nehrdzavejúcej ocele. Vhodné sú hlavne pri pružných spojoch s požiadavkou na elektrickú izoláciu a dobrú mechanickú priľnavosť.
Skrutkové nity
Jedná sa o jednostranné nity s prídavnou funkciou skrutkového závitového spoja. Zvlášť výhodné sú pre upevnenie závitového spoja do tenkostenných materiálov, profilov a dielcov neprístupných z druhej strany. Na vonkajší závit, ktorý je súčasťou nitu, je možné pomocou matice upevniť ďalšiu súčiastku. Bežne sú dodávané v oceľovom prevedení s povrchovou úpravou (Zn.).

Aplikácia
  Video
Proces nitovania maticových nitov

Videoukážka utiahnutia
maticových nitov

V prípade problémov
s prehraním súboru
si stiahnite potrebné kodeky , ktoré sa ihneď nainštalujú po ich spustení.
DivX 3.2, 4.0, 4.12
Proces nitovania skrutkových nitov  

Odborné články  
Odborný článok na tému :
"Jednostranné nitovanie s rozoberateľným spojením"
Autori: Ing. Peter Ficzere, Ing.Antal Pócza
Uverejnený v časopise Strojárstvo 10/2002

Odborný článok na tému :
"Podmienky pre osadenie maticových nitov
v stavebných prvkoch z PH"

Autor: Ing. Peter Ficzere
Uverejnený v časopise Strojárstvo 5/2004